Protokół TFTP

  TFTP (Trivial File Transfer Protocol) – bardzo uproszczony protokół transmisji plików.Jest on oparty na bezpołączeniowym protokołem UDP. Nie posiada większości funkcji protokołu FTP takich jak wyświetlanie katalogów i uwierzytelnianie użytkowników. Jego jedynym zadaniem jest odczytywanie i wysyłanie plików z i do komputera zdalnego.

  Przesył TFTP rozpoczyna się od żądania odczytu lub zapisu pliku, które żąda również połączenia. Plik jest wysyłany w blokach o długości od 0 do 512 bajtów. Pakiet danych mniejszy niż 512 bajtów oznacza zakończenie przesyłu. Aby zapewnić przesłanie całego pliku, każdy pakiet musi być potwierdzony przez stację komunikującą się z serwerem w związku z czym, nie jest to szybka metoda na przesyłanie większej ilości danych. TFTP nie posiada zabezpieczeń przesyłanych danych ani tych znajdujących się na serwerze.

   

  Istnieją trzy tryby przesyłania TFTP:

  – Netascii – standardowy 7-bitowy kod ASCII zmodyfikowany przez specyfikację protokołu Telnet.

  – Oktet – wykorzystywany do przesyłania informacji bit po bicie. Tryb ten składa się z 8-bitowych bajtów i jest on podobny do trybu binarnego protokołu FTP.

  – Poczta – znaki Netascii są wysyłane do użytkownika zamiast pliku. Tryb ten jest przestarzały i nie powinien być implementowany ani używany.

   

  Typy pakietów TFTP:

  – Żądanie odczytu (RRQ) 

  – Żądanie zapisu (WRQ) 

  – Dane (DATA) 

  – Potwierdzenie (ACK) 

  – Błąd (ERROR) 

   

  Kody błędów TFTP:

  0 – Niezdefiniowany

  1 – Nie znaleziono pliku

  2 – Naruszenie dostępu

  3 – Dysk pełen lub przekroczona alokacja

  4 – Zabroniona operacja TFTP

  5 – Nieznana tożsamość przesyłu

  6 – Plik już istnieje

  7 – Nie ma takiego użytkownika