Protokół TFTP

    TFTP (Trivial File Transfer Protocol) – bardzo uproszczony protokół transmisji plików.Jest on oparty na bezpołączeniowym protokołem UDP. Nie posiada większości funkcji protokołu FTP takich jak wyświetlanie katalogów i uwierzytelnianie użytkowników. Jego jedynym zadaniem jest odczytywanie i wysyłanie plików z i do komputera zdalnego.

    Przesył TFTP rozpoczyna się od żądania odczytu lub zapisu pliku, które żąda również połączenia. Plik jest wysyłany w blokach o długości od 0 do 512 bajtów. Pakiet danych mniejszy niż 512 bajtów oznacza zakończenie przesyłu. Aby zapewnić przesłanie całego pliku, każdy pakiet musi być potwierdzony przez stację komunikującą się z serwerem w związku z czym, nie jest to szybka metoda na przesyłanie większej ilości danych. TFTP nie posiada zabezpieczeń przesyłanych danych ani tych znajdujących się na serwerze.

     

    Istnieją trzy tryby przesyłania TFTP:

    – Netascii – standardowy 7-bitowy kod ASCII zmodyfikowany przez specyfikację protokołu Telnet.

    – Oktet – wykorzystywany do przesyłania informacji bit po bicie. Tryb ten składa się z 8-bitowych bajtów i jest on podobny do trybu binarnego protokołu FTP.

    – Poczta – znaki Netascii są wysyłane do użytkownika zamiast pliku. Tryb ten jest przestarzały i nie powinien być implementowany ani używany.

     

    Typy pakietów TFTP:

    – Żądanie odczytu (RRQ) 

    – Żądanie zapisu (WRQ) 

    – Dane (DATA) 

    – Potwierdzenie (ACK) 

    – Błąd (ERROR) 

     

    Kody błędów TFTP:

    0 – Niezdefiniowany

    1 – Nie znaleziono pliku

    2 – Naruszenie dostępu

    3 – Dysk pełen lub przekroczona alokacja

    4 – Zabroniona operacja TFTP

    5 – Nieznana tożsamość przesyłu

    6 – Plik już istnieje

    7 – Nie ma takiego użytkownika