Konfiguracja bootowalnego pendrive’a

  Instrukcja tworzenia bootowalnego pendrive’a za pomocą Rufus oraz Unetbootin.

  1. Rufus

  Krok 1. Pobieramy i uruchamiamy program Rufus. Po uruchomieniu klikamy Tak jeśli chcemy by aplikacja sprawdzała czy w sieci nie ma aktualniejszych wersji.

  Krok 2. Program automatycznie wykryje wszystkie dostępne pamięci USB, które można wykorzystać. Wybieramy odpowiednią z listy.

  Krok 3. Z drugiej listy wybieramy schemat partycjonowania. Jeśli nie mamy pewności jaki standard obsługuje nasz komputer pozostawiamy domyślne ustawienie. Gdy mamy komputer z UEFI możemy wybrać jedną z dwóch opcji.

  Krok 4. Podobnie jak w systemowym narzędziu do formatowania wybieramy system plików, rozmiar alokacji i podajemy etykietę. System FAT32 sprawdzi się w przypadku pendrive o przeciętnej pojemności, ale gdy mamy do czynienia z nośnikami ponad 32 GB warto rozważyć NTFS.

  Krok 5. Rozmiar jednostki alokacji powinien wynosić 4 kB co jest optymalną wartością.

  Krok 6. Kolejny krok to decyzja czy chcemy przetestować nośnik w trakcie formatowania. Jeśli tak, to zaznaczamy pole wyboru i określamy ewentualnie liczbę przebiegów testowych.

  Krok 7. W tym kroku zaznaczamy „Utwórz bootowalny dysk używając”, oraz wybieramy z listy Obraz ISO, a następnie wskazujemy obraz, który chcemy przenieść na pamięć USB.

  Krok 8. Na koniec klikamy na Start, a następnie na OK, by rozpocząć operację tworzenia bootowalnego pendrive’a.

  2. Unetbootin

  Krok 1. Ściągamy oraz uruchamiamy narzędzie UNetbootin, dostępne są dwie wersje, dla systemu Windows oraz Linux.

  Krok 2. W pierwszej części okna, w sekcji Dystrybucja aplikacja pozwala na automatyczne ściągnięcie wskazanej dystrybucji i utworzenie bootowalnego pendrive. Jeśli posiadamy już obraz pliku wystarczy tylko wskazać lokalizację obrazu ISO (przycisk z trzema kropkami) i uruchomić procedurę tworzenia poprzez kliknięcie OK.

  Krok 3. Po zakończeniu tworzenia bootowalnego pendrive wybieramy zakończ.

  Potrzebujesz pomocy z konfiguracją i utrzymaniem serwera?

  Outsourcing IT może być rozwiązaniem dla Ciebie!