Operatorzy internetowi klasy Tier 1

    Operatorzy internetowi klasy Tier 1 to najwięksi globalni dostawcy internetu. Na świecie jest tylko 16 takich firm, które spełniają warunki do takowej klasyfikacji.

    Przedsiębiorstwa te charakteryzują się przede wszystkim tym, że nie muszą dzierżawić od nikogo żadnych innych łącz. Wyjątkiem jest wymiana ruchu pomiędzy samymi operatorami Tier 1 na zasadzie umów partnerskich. Operatorzy niższych klas (Tier 2 i 3) zobligowani są do opłat za korzystanie z łącz, tranzytu i wszystkich powiązanych usług.

    Z perspektywy naszego kraju, operatorzy Tier 1 znajdują się poza granicami Polski, dlatego też internet od takiego dostawcy nie musi być koniecznie lepszej jakości dla odbiorcy. Jeżeli wymusimy ścieżkę przez operatora Tier 1 przy połączeniu w obrębie granic Polski, ruch będzie musiał przejść przez (na przykładzie Telii) najbliższą lokalizację operatora Tier 1, czyli w tym przypadku Frankfurt. Przełoży się to na zwiększone opóźnienie w porównaniu do trasy pomiędzy polskimi operatorami lub punktami wymiany ruchu.

    Operatorzy Tier 1 to potężne przedsiębiorstwa, dlatego też trzeba się nastawić na sztywne trzymanie się procedur zgłoszeniowych po drugiej stronie. Ichni BOK posługuje się jedynie językiem angielskim, a każde zgłoszenie przechodzi ścieżkę, która zazwyczaj trwa tyle, ile maksymalnie potrwać może. Działa to obustronnie, gdyż odpowiedź na takie zgłoszenie (jeżeli jest wypełnione w ramach określonych przez operatora standardów) jest rzetelne i profesjonalne, a wprowadzane zmiany mieszczą się w zadanym oknie czasowym.

    Przydatne linki: